Jak wybrać fotografa ślubnego? Kilka najważniejszych porad.

W tym artykule pomogę Ci określić, jak wybrać fotografa ślubnego na Wasz wielki dzień - dzień ślubu. Jeśli chodzi o wesela, niewielu usługodawców z usług który będziecie chcieli skorzystać, będzie tak samo ważnych jak Wasz fotograf ślubny. Nie mówię tego tylko dlatego, że jestem fotografem ślubnym w Krakowie, ale dlatego, że po ślubie zdjęcia będą jedną z ostatnich rzeczy, które pozostaną z Wami na zawsze.

W 2020 roku, kiedy organizowałem własny ślub z narzeczoną  chcieliśmy wybrać fotografa, którego zdjęcia będą nam wspólnie się podobały i do nas przemawiały. W tym roku minie 3 rok od dnia naszego ślubu i do dnia dzisiejszego wielokrotnie przeglądaliśmy z sentymentem album ślubny wracając wspomnieniami do tamtego wyjątkowego dnia w naszym życiu.
1. Budżet

W branży fotografii ślubnej istnieje spora różnorodność stylów fotografowania i cen pakietów ślubnych, co na pierwszy rzut oka może być przytłaczające. Jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych czynników decydujących przy wyborze fotografa ślubnego jest budżet pary młodej - od tego wszystko się zaczyna. Na cenę reportażu fotograficznego wpływają:
⁃ umiejętności fotografa
⁃ styl fotografowania,
⁃ dodatki, które oferuje
⁃ czy sesja ma by wykonana w dniu ślubu czy w innym terminie
⁃ albumy i dodatki
⁃ drugi fotograf (np. w przypadku dużych wesel)

Jak widzisz jest wiele czynników, które wpływają na cenę reportażu ślubnego. Ustal na początku swój maksymalny budżet zanim dasz się ponieść swojej kreatywnej wizji. Zaplanowanie w ten sposób budżetu pozwoli wybrać Ci odpowiedniego fotografa ślubnego oraz unikniecie rozczarowań.

WSKAZÓWKA: Nadaj priorytet temu, co według Ciebie jest najważniejsze, co warto mieć i jakie dodatki. Zawsze upewnij się czy oboje chcecie tego samego.

2. Styl fotografowania - wybierz styl zdjęć ślubnych, które Ci się podobają

Fotografowie w branży ślubnej posiadają bardzo zróżnicowane podejście, które może skutkować różnymi stylami obróbki swoich zdjęć.

Fotografowie ślubni stostują różne style kolorystyczne na swoich zdjęciach:

- Kolory naturalne = ponadczasowe

Kolory są niemalże takie same jak w rzeczywistości, z mniejszą lub większą głębią ostrości. W mojej opinii są to zdjęcia ponadczasowe. Sam wykonuje je właśnie w takim stylu i z pewnością uważam, że obronią się same podczas, gdy trendy będą przychodzić i odchodzić.

- Jasne

Zdjęcia są prześwietlone, prostym sposobem sprawdzenia czy tak jest, to zwrócenie uwagi na niebo jest całe białe

- Ciemne i nastrojowe

Zdjęcia na ogół są ciemne w kolorach ziemistych, piaskowych (typu zielenie i pomarańcze). Skóra na zdjęciach jest nieco żółta, a postaci mniej kontrastowe.

Na sali jedni pracują w zastanym świetle, a inni budują klimat zdjęć poprzez używanie lamp błyskowych - zdjęcia wtedy są bardziej kontrastowe. Jak widzisz - każdy fotograf ma swój charakterystyczny styl fotografowania i z pewnością sami wiecie czego oczekujecie od fotografa.


WSKAZÓWKA: zwróć uwagę czy dany fotograf śłubny dobrze pasuje do waszego pożądanego stylu i kolorystyki zdjęć. W przypadku gdy specjalnością fotografa są naturalne kolory zbliżone do rzeczywistości, to nie proś fotografa o edycje zdjęć w tonacjach ziemistych. Obejrzyj portfolio zanim się zdecydujesz. Zrób listę fotografów, których prace Ci się podobają.

3. Portfolio na stronie www lub w mediach społecznościowych

Teraz, kiedy masz już swoje wyobrażenie o tym czego chcesz, to nadszedł czas, aby zacząć przeglądać portfolio i znaleźć idealnego fotografa, który idealnie pasuje do Waszych wymagań.
Portfolio fotografii ślubnej jest kluczowym elementem dla każdego fotografa ślubnego. Dzięki niemu potencjalni klienci mogą zobaczyć, jakie umiejętności posiada fotograf i jaki styl zdjęć oferuje. Portfolio może być umieszczone na stronie internetowej fotografa lub na profilach na mediach społecznościowych.

Jest kilka możliwości szukania fotografa:

- Google - np. poprzez wpisanie frazy fotograf ślubny Kraków lub bardziej szczegółowej w postaci np. polecany fotograf ślubny Kraków (lub innej miejscowości, w której mieszkasz)

- Facebook - grupy tematyczne, polecenia znajomych itp.

- Instagram - szukanie poprzez popularne hasztagi.

Warto też popytać kogoś z rodziny lub znajomych i poprosić o polecenia. Uważam, że poczta pantoflowa ma ogromy potencjał i warto na początku się tym zainteresować. Rekomendacje od osób, którym ufasz mogą mieć kluczowy wpływ na wybor fotografa ślubnego. Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na opinie w internecie np. Na Google czy Facebooku.

4. Spotkanie z wybranym fotografem ślubnym


Spotkanie z fotografem osobiście jest bardzo ważne, ponieważ pozwala Wam na bliższe poznanie się, omówienie szczegółów Waszego planowanego ślubu i wesela oraz wymianę pomysłów na temat plenerowej sesji zdjęciowej po ślubie.

Podczas spotkania możecie porozmawiać o swoich oczekiwaniach dotyczących fotografii ślubnej, a także zobaczyć portfolio fotografa, obejrzeć przykładowe realizacje reportaży w postaci pokazowych albumów ślubnych czy dodatków, które możecie otrzymać w pakiecie. To również dobry moment, aby ocenić jego styl i jakość wykonywanych zdjęć.

Pamiętajcie, że wybierając fotografa ślubnego, powinniście czuć się z nim komfortowo i zaufać mu w 100%. Spotkanie pozwoli Wam na ocenienie, czy macie wspólne podejście do fotografii i czy Wasza współpraca będzie owocna i przyjemna dla obu stron.

WSKAZÓWKA: W moim przypadku staram sie spotykać z parami młodymi w dogodnych dla każdej strony lokalizacji. Również spotkanie z parą młodą traktuję jako spotkanie informacyjne, które nie obliguje do podpisania umowy już w momencie spotkania - stawiam w ten sposób na komfort pary młodej i nie naciskam.